בעיות רגשיות אצל ילדים – איך מטפלים?

בעיות רגשיות אצל ילדים
תוכן עניינים

ילדים כמו מבוגרים חשים מקשתת רחבה של רגשות בכל רגע ביום. תנועת הרגשות בגוף מתחזקת ומתגברת ככל שהילדים גדלים. פעמים רבות קשיים רגשיים נוצרים כאשר אין לילדים את הכלים לעבד את הרגשות שלהם ולשחרר אותם. רגשות שאינם מעובדים ואינם משתחררים מהגוף, נכלאים בו, מתעצמים ומחוללים קשיים לרבות שינוי בהתנהגות הילד או במקרים קיצוניים יותר למחלות פיזיות. זיהוי בעיות רגשיות, אבחון וטיפול בהן חשוב מאוד להתפתחותם התקינה ולשלומותם של הילדים. ילדכם סובל מבעיות רגשיות? במאמר זה נברר ממה הבעיות הרגשיות נוצרות אצל ילדים, ואיך הן באות לידי ביטוי בחייהם ונלמד איך לעזור להם להתמודד איתן.

מהן בעיות רגשיות אצל ילדים?

מגיל צעיר מאוד ילדים מתמודדים עם רגשות שונים וחווים את כלל קשת הרגשות: שמחה, עצב, כעס, פחד, דחייה ועוד. הרגשות שהם חווים יכולים להיות עדינים מאוד, אך גם אינטנסיביים מאוד ומושפעים מאתגרים שונים שהם פוגשים ביום יום.
בגיל ההתבגרות מתווספים הורמונים אשר מעצימים לעיתים קרובות את החוויות הרגשיות, ועוצמת הרגשות עלולה לאיים ולערער את בני הנוער.
חשוב שאנחנו המבוגרים נדע שהעולם הרגשי של ילדינו עלול להכביד עליהם בגלל התמודדות לא נכונה עם רגשות או בגלל חוסר התמודדות איתם. ככל שהרגשות נותרים ללא מענה או עיבוד, כך הם עשויים להיחוות עוצמתיים יותר.
קשיים רגשיים אצל ילדים עלולים להחמיר אם לא נעזור להם להתמודד איתם, אך כדי לעזור להם להתמודד עם הקשיים והבעיות הרגשיות, אנחנו קודם צריכים לזהות אותם.

קשיים רגשיים אצל ילדים בגיל הרך

הגיל הרך הוא גיל שבו מתרחשת קפיצה רצינית בעוצמת הרגשות. הרגשות מתרבים והקושי להתמודד איתם הולך וגובר בקרב ילדים רבים. בעיות רגשיות אצל ילדים בגיל הרך סובבות לרוב סביב האתגרים של ויסות עצמי ואינטראקציות חברתיות. בעיות רגשיות בגיל הרך מתפתחות בשל חרדת פרידה, בשל קושי לשתף את הרגשות או חוסר יכולת להביע תסכול ובשל ההתהוות של תחושת האוטונומיה והרצון לבטא אותה בכל היבט. עם זה, בגיל הרך עדיין קשה לילדים לבטא את רגשותיהם באופן מילולי וודאי שאינם יכולים להתמודד עם עיבוד הרגשות ועם הרגשה אינטנסיבית של כל התחושות הנלוות אליהם. קשיים אלה עלולים אצל חלק מהילדים להוביל להופעתן של בעיות רגשיות, ואלה בתורן עלולות להתבטא בהתנהגויות שליליות או אגרסיביות.

מה ההשלכות של בעיות רגשיות אצל ילדים?

בעיות רגשיות שאינן מטופלות עלולות להחמיר את הקשיים של הילדים ולעכב את התפתחותם הרגשית. איך זה בא לידי ביטוי? בכישלון בבית הספר, בקשיים חברתיים, במתחים עם ההורים והאחים, בתוקפנות, בהתנהגות לא בריאה או בנסיגה רגשית. טיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים מתחיל קודם כל באבחון מקיף וממשיך אחר כך בעבודה אינטנסיבית עם המטפלות, עם ההורים ועם המחנכים. בעיות רגשיות שאינן מטופלות, אינן נעלמות. הילד 'סוחב' אותן איתו אל גיל ההתבגרות ואל גיל הבגרות, ואז הן עלולות להתפתח לבעיות נפשיות שהילד, הנער ולאחר מכן המבוגר סובל מהן כל חייו.

הגורמים לבעיות רגשיות

לפני שנדבר על אבחון בעיות רגשיות אצל ילדים, נברר מהם הגורמים לבעיות רגשיות. בעיות רגשיות אצל ילדים מושפעות מתורשה, ממצב בריאותי (למשל חוסר איזון הורמונלי, חוסר איזון במוליכים עצביים ואפילו חוסר בויטמינים כמו ברזל), מתנאים סביבתיים, ממצב נפשי, מדינמיקה משפחתית בעייתית, מטראומת התעללות, מבעיות תקשורת וגם משילוב של כמה גורמים או יותר. לא מספיק לאבחן בעיות רגשיות, צריך להבין את המקור שלהן כדי לעזור לילד להתמודד איתן ביעילות וכדי שתהליך ההתפתחות שלו לא ייפגע.

בעיות רגשיות אצל ילדים - אינפוגרפיקה

אבחון בעיות רגשיות אצל ילדים

אז הבנו מהן בעיות רגשיות, והבנו איך מזהים בעיות רגשיות אצל ילדים. כעת נדבר על תהליך האבחון. אבחון בעיות רגשיות אצל ילדים כולל מעקב אחר דפוסי התנהגות, שינויים במצב הרוח ודפוסי התקשורת עם ההורים, עם המשפחה ועם המורים. מצוקות רגשיות באות לידי ביטוי בתנודות בדפוסי השינה, בתנודות בדפוסי התיאבון או בקשיי ריכוז ולימוד. התפרצויות תכופות, התבודדות והסתגרות וחוסר יכולת ליצור קשרים חברתיים גם מצביעים על בעיות רגשיות שצריך לטפל בהן.
אבחון מדויק הוא הבסיס להתערבות יעילה. אנשי מקצוע לרבות רופאי ילדים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים משלבים הערכות קליניות, שיחות עם הורים ומורים ותצפיות בתהליך האבחון. הערכות מקיפות כוללות גם מבחנים סטנדרטיים, ראיונות ומעקב אחר התנהגות כדי לזהות בעיות רגשיות מוגדרות.

טיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים

לאחר אבחון יש להתחיל בתהליך טיפולי מקיף. בעיה רגשית אצל ילדים מטופלת בדרכים שונות – בפסיכותרפיה, בהתערבויות התנהגותיות, בטיפול רגשי ולעיתים גם בטיפול תרופתי. סוג הטיפול מתאים לצרכים של הילד. ילדים החווים קשיים רגשיים, יכולים להפיק תועלת מתהליך רגשי עם כל בני המשפחה, ואילו ילדים שסובלים מבעיות רגשיות חמורות, יפיקו תועלת מטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי, ממעקב של מטפלות מוסמכות ולעיתים גם מטיפול תרופתי. מטרת הטיפולים מכל סוג היא לחזק את מנגנוני ההתמודדות של הילד, ללמד אותו להתמודד עם רגשותיו בעצמו, לקבל עזרה מההורים בעת הצורך ולהעלות את רווחת החיים שלו, מה שעשוי להוביל להעשרה בחייו האישיים והעמקת האינטראקציות החברתיות שלו.

טיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים בטיפולי

צוות טיפולי כולל מטפלים מקצועיים ואיכותיים שמנוסים בעבודה עם ילדים, ומציע להורים ולילדים גישה מקיפה שמתאימה לצרכים של כל ילד וכוללת אבחון מדויק ותהליך טיפולי יעיל. ילדכם סובל מבעיות רגשיות? דברו איתנו ותקבלו:

  • מטפלים מקצועיים ומנוסים – לאבחון מדויק ולהתערבות טיפולית יעילה.

  • טיפול בנוחות של הבית – אנחנו בטיפולי מבינים כמה חשובה ההרגשה הטובה של הילד, ויודעים כי הסביבה הביתית היא התפאורה המתאימה ביותר לטיפול רגשי בילדים ולכן אנו מציעים אפשרות לטיפול מקוון או טיפול במרכזים להתפתחות הילד.

  • טיפול בהתאמה אישית – אנחנו בטיפולי יודעות שכל ילד הוא ייחודי, וכל ילד זקוק לתהליך טיפולי ייחודי ולכן נתאים את הטיפול המתאים ביותר לפי הצרכים של הילד שלכם.

  • גישה הוליסטית – הגישה ההוליסטית שלנו מכוונת לרווחה הפיזית, הרגשית והחברתית של הילד. הפרספקטיבה ההוליסטית עוזרת לנו לעזור לילד בכל היבט.

  • קשר הדוק עם ההורים – אי אפשר להצליח בתהליך הטיפולי ללא קשר הדוק עם ההורים וללא שיתוף הפעולה שלהם. צוות טיפולי עורך שיחות אישיות עם ההורים לכל אורך התהליך הטיפולי, מדריך אותם ומלווה אותם בד בבד לליווי הילד.

  • התערבות מוקדמת – אנחנו בטיפולי יודעות כמה חשובה ההתערבות המוקדמת, ולכן אנחנו מעודדים אתכם ההורים ליצור איתנו קשר בכל עת בין שאתם מרגישים שמשהו לא בסדר ובין שהילד מתקשה להתמודד עם רגשותיו. אנחנו כאן בשבילו וגם בשבילכם.

בעיות רגשיות של ילדים יכולות להיות מורכבות למדי ומחייבות גישה הוליסטית והתערבות מקצועית. חשוב שתדעו לזהות את המצוקות הרגשיות של ילדיכם ולא תהססו לפנות לעזרה. אל תשאירו את הילד לבד עם הבעיות הרגשיות, ואל תישארו עם זה לבד. אנחנו בטיפולי עומדים לרשותכם עם מערך ענף של תמיכה רגשית, נפשית וטיפולית לילדים. שלומותם של הילדים היא הדבר החשוב מכול, והשקעה ברווחתם עכשיו היא השקעה בהצלחתם בעתיד.

מחפשים מסגרת שתוכל לסייע לכם ולילדיכם בהתמודדות עם אתגרים רגשיים שונים? טיפולי היא הכתובת המתאימה לפנות אליה ולהיעזר בשירותיה. אנו מציעים מגוון רחב של מטפלים המתאימים את תוכנית הטיפול לפי צורכי הילד ומסייעים לו בסביבתו הטבעית. הצוות המקצועי והמיומן שלנו ישמח לסייע לכם בכל עניין, צרו אתנו קשר.

שיתוף:
מאמרים אחרונים
כתבות שאולי יעניינו אתכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם!
דילוג לתוכן