דיספרקסיה ורבלית

דיספרקסיה ורבלית
תוכן עניינים

דיספרקסיה ורבלית היא הפרעת שפה הבאה לידי ביטוי בקושי בתכנון השפה. הקושי מתבטא בתכנון התנועות הדרושות ליצירתה של השפה ובשילוב בין מערכי התנועות של איברי הדיבור. עבור מרבית האנשים שפה היא דבר אשר נרכש באופן טבעי במהלך שלבי החיים המוקדמים, כאשר לרוב עד גיל שנתיים או שלוש הפעוט כבר מדבר ללא הרף. ישנה חשיבות להימצא בסביבה בה מדברים את השפה כדי לקלוט אותה באופן מהיר, כאשר שאר הכישורים הנוגעים להגיה, דקדוק וחיבור בין המילים הם יכולות מולדות אשר קיימות בכל השפות שנלמד בחיינו. אצל אדם הסובל מדיספרקסיה ורבלית – הדברים אינם כה פשוטים.

כיצד באה לידי ביטוי דיספרקסיה ורבלית?

ילד הסובל מדיספרקסיה ורבלית לא יצליח להפיק את צלילים הנכונים מבחינת הדיבור ולכן בעצם מתקשה לבטא משפטים ברורים. הדבר יכול להתבטא בהשמטה קבועה של עיצור מסוים או בהחלפתו באופן עקבי בעיצור אחר או לעיתים בהגיה לא נכונה של אותו עיצור. בעוד במקרה זה מדובר בליקוי קל, במקרים אחרים יתכן ומדובר בליקוי קשה שנגמרם כתוצאה מאי הפנמה של החוקים הפונולוגיים. במקרים אלה הילד ישמיט באופן קבוע את העיצור האחרון, יבצע שיקול הברות וכדומה.
ישנם מספר טיפולים להפרעה המתמקדים בתרגול תנועות מסוימות של הפה והלשון כמו גם באופן הנשיפה וההיגוי. בנוסף הטיפול מתמקד בתרגול של ביטוי העיצורים, התנועות והפונמות.

כיום טיפול זה ניתן על ידי:

טיפול בדיספרקסיה ורבלית בטיפולי

לכל ילד יש את הדרך והגישה שמתאימה לו הכי טוב. אנחנו בטיפולי מבינים זאת ומגיעים ממקום של קבלה, הבנה והתאמה של גישת טיפול נכונה ואישית לכל ילד. לצורך כך הבאנו מגוון מטפלים מיומנים ומוכשרים אותם נדע להתאים לכל ילד לפי צרכיו ואופיו. הטיפול שלנו נועד להעצים את הילד ומתמקד בחוזקות והיתרונות שלו. על ידי ערוץ תקשורת נקי וחיובי עם הילד, המאפשר לו לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. זקוקים לעזרה? צרו אתנו קשר!

שיתוף:
מאמרים אחרונים
כתבות שאולי יעניינו אתכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם!
דילוג לתוכן