מהו תפקידה של מרפאה בעיסוק?

מהו תפקידה של מרפאה בעיסוק?
תוכן עניינים

בשנים האחרונות יותר ויותר הורים לילדים צעירים פונים לקבל סיוע או עזרה של מרפאה בעיסוק. מדובר בתחום עיסוק שיש לו את היכולת לסייע במגוון רחב של נושאים או אתגרים שחווים הורים לילדים במגוון גילאים. עולם הריפוי בעיסוק נועד לקדם את תפקודו של הילד בהתאם למצופה מגילו ומיכולתו. מכיוון שפעוטות וילדים קטנים עוברים מדי פעם הערכות שגרתיות הקשורות בהתפתחותם, עיכובים בהתפתחות הקוגניטיבית ו/או הפיזית יופנו במקרים רבים לטיפול המרפאה עיסוק.

באופן כללי ניתן לומר שהתחום של ריפוי בעיסוק מעריך את מצבו הקוגנטיבי והגופני של הילד ויחד עם ההורים, גורמים רפואיים ו/או מורה/גננת מאתרים קשיים בתפקוד שמקשים על הילד ביום יום. מרפאה בעיסוק לילדים תדע לזהות את הקושי בין אם מדובר בקשיים בציור, קשיי התארגנות, סרבול ועד לעיכובי התפתחות נרחבים וביחד עם הילד וההורים תסייע לילד לתפקד. הטיפול יכול להתבצע באמצעות שיפור יכולותיו של הילד, התאמת הסביבה על מנת להפטר מגורמים שמקשים על תפקודו ומתן פתרונות פיזיים. כיום ניתן לקבל שלל שירותים וטיפולים בריפוי בעיסוק דרך קופת החולים ובשל מחסור בתורים זמינים אפשר לפנות אל מרפאה בעיסוק פרטית.

איך מתבצע טיפול של ריפוי בעיסוק?

כמו בתחומים טיפוליים אחרים – גם כאן יתחיל התהליך באבחון כללי של הקשיים וקביעת מטרות טיפול. האבחון יתבצע תוך קבלת חוות דעת מההורים ומאנשי החינוך. לאחר מכן בטיפול נתרכז בקשיים שהועלו. לעיתים כשהטיפול מתבצע בביתו של הילד, הוא מאפשר למטפלת להיחשף לגורמים נוספים שלא עולים באבחון ומשפיעים על תפקודו של הילד ביום יום. לאחר מספר מפגשים צפוי להיות קשר חיובי בין הילד למטפלת והבנה מעמיקה על הקושי ודרכי פתרון. מרפאה בעיסוק התפתחותית תלווה תינוקות צעירים שלא מתפתחים על פי המצופה מהם ותסייע במתן תרגילים לעידוד סגירת הפער שנוצר.

תרגול בהתאם להנחיות מרפאה בעיסוק יכול לסייע בקידום הילד. ישנם מקרים שבהם היא תיתן רעיונות לביצוע על ידי ההורים בבית ולא בהכרח במפגש שלה עם הילד. שיתוף פעולה של ההורים והגננת או המטפלת יתרום רבות להצלחת התהליך וכמובן יסייע לילד להתגבר על הקושי שקיים או על הבעיה שאתה הוא מתמודד. כאשר הטיפול מתחיל בזמן – אין ספק שהוא יהיה ממוקד ויעיל.

זקוקים לשירותיה של מרפאה בעיסוק ותוהים למי לפנות? טיפולי מציעה מודל ייחודי של טיפולי בית בתחומי ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת וטיפול רגשי עליהם תוכלו לקבל מידע כאן וצוות מקצועי ומיומן שישמח לסייע לכם בכל עניין.

שיתוף:
מאמרים אחרונים
כתבות שאולי יעניינו אתכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם!
דילוג לתוכן