עיכוב התפתחותי

עיכוב התפתחותי
תוכן עניינים

עיכוב התפתחותי מתייחס לאיחור ברכישת מיומנויות המצופות בהתאם לגיל הילד, בתחום התפתחותי אחד או יותר. איחור זה משפיע באופן משמעותי על תפקוד הילד בחיי היומיום. עיכוב התפתחותי יכול לבוא לידי ביטוי בתחומים שונים כמו עיכוב בהתפתחות המוטוריקה העדינה או הגסה, עיכוב בהתפתחות הדיבור והשפה, עיכוב קוגניטיבי ועיכוב חברתי או רגשי. חשוב שהורים, גננות, מורים ומטפלים ידעו לזהות עיכוב התפתחותי ויכירו דרכים בהם ניתן לעזור לילד ולתמוך בו. הצוות של יחידה להתפתחות הילד מתמחה בטיפול בילדים עם עיכוב התפתחותי, מלווה הורים בתהליך המאתגר הזה ומדריך אותם. ניתן להיעזר בצוות של 'טיפולי' החל מהתייעצות לגבי הצורך בטיפול ועד לקבלת טיפול מקיף ומקצועי שמתייחס לכל תחומי ההתפתחות והתפקוד היומיומי של הילד. כל מרכזי התפתחות הילד של 'טיפולי' מלווים על ידי רופא התפתחותי.

מה זה עיכוב התפתחותי?

כדי להבין מה זה עיכוב התפתחותי כדאי להתמקד בסוגיו השונים. עיכוב התפתחותי יכול לבוא לידי ביטוי בתחום התפתחות אחד או בכמה תחומים יחד. עיכוב בהתפתחות המוטוריקה העדינה, יכול להתבטא בקושי לדייק בתנועות קטנות כמו אחיזה ותפעול חפצים ומשחקים שונים, ציור וכתיבה. עיכוב בהתפתחות המוטוריקה הגסה יכול לבוא לידי ביטוי בקושי במיומנויות כמו התהפכות, זחילה, ישיבה, הליכה, ריצה וקפיצה. עיכוב שפתי יכול להתבטא בקושי של הילד לתקשר עם אחרים ולהביע את עצמו במילים.

במרכזי התפתחות הילד ניתן מענה גם לילדים המאובחנים עם אוטיזם (ASD – הפרעה בספקטרום האוטיסטי). זוהי הפרעה נוירולוגית התפתחותית, המאופיינת בקושי להתמודד עם אינטראקציות חברתיות, קושי בתקשורת מילולית ובלתי מילולית עם אחרים ובשונות בתחומי תחושה ותנועה.

למה טיפול מוקדם בעיכוב התפתחותי חשוב?

במידה וההורים, הגננות או אחות טיפת חלב סבורים שיש חשד לעיכוב התפתחותי, חשוב להתחיל את תהליך האבחון מוקדם ככל האפשר. עיכוב התפתחותי באחד התחומים, עלול להשפיע על ההתפתחות בתחומים נוספים ו/או לגרום לילד ולמשפחה כולה תסכול וקושי בתפקוד היומיומי. לכן חשוב להתחיל את הטיפול מוקדם ככל הניתן. הטיפול יסייע לילד לגשר על הפערים ולסובבים אותו לבצע התאמות אופטימליות לקידום התפתחות יחד עם עידוד תחושת ההצלחה והעצמאות של הילד. איתור אנשי מקצוע לצורך אבחון ותחילת הטיפול בשלב מוקדם, חיוניים להבנת הגורמים לעיכוב התפתחותי ולהתערבות מדויקת ומועילה על ידי צוות רב מקצועי הכולל: פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, מטפלים רגשיים ומנתחי התנהגות. התהליך הטיפולי מותאם לכל ילד באופן אישי בהתאם לשלב ההתפתחותי שלו ובהתאם לצרכי הילד, המשפחה והסביבה.

אבחון של איחור התפתחותי

תהליך האבחון כולל הערכה יסודית על יד צוות רב תחומי הכולל רופאי ילדים, נוירולוגים, פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים. ההערכה כוללת תשאול הורים ומטפלים משמעותיים נוספים (גננות/מורים), אבחונים בתחומים שונים ותצפיות. ההורים נוכחים בכל שלבי ההערכה ומהווים מקור מידע חשוב לגבי התפקוד של הילד.

אפשרויות הטיפול בעיכוב התפתחותי

לאחר תהליך האבחון ניתן להתאים את אפשרויות הטיפול לצרכי הילד והמשפחה. אפשרויות הטיפול כוללות טיפול בתחומים הבאים: פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול רגשי, הדרכת הורים, טיפול התנהגותי והמלצה לשיבוץ למסגרות חינוך מתאימות:

  • בפיזיותרפיה מתמקדים ביכולות המוטוריקה הגסה של הילד, בקואורדינציה שלו, בניידות ובמיומנויות מוטוריות שמאפשרות עצמאות והשתתפות בפעילויות מותאמות גיל.
  • בריפוי בעיסוק מתמקדים במוטוריקה העדינה של הילד ובמיומנויות הנחוצות לפעילויות היומיומיות כמו הלבשה, אכילה ויצירה.
  • בקלינאות תקשורת משפרים את מיומנויות התקשורת של הילד ועוזרים לו לפתח את יכולות השפה, הניסוח וההבעה.
  • בטיפול התנהגותי עוזרים לילד לסגל דפוסים נכונים של התנהגות חברתית ולתרגל אותם.
  • בטיפול רגשי מסייעים לילד להכיר ולזהות רגשות, ולהביע אותם באופן מתאים בסביבות שונות.

ילדים בגיל הרך המתמודדים עם עיכוב התפתחותי, יכולים לקבל זכאות להשתבץ במוסדות החינוך המיוחד. במסגרות אלו, ישנן תוכניות לימוד מותאמות לשלב ההתפתחותי של הילד מבחינה חינוכית-לימודית ומבחינה חברתית-רגשית.

טיפול בעיכוב התפתחותי ב'טיפולי'

אם אתם מתלבטים לגבי הצורך בטיפול, מחפשים אבחון והערכה או טיפול בתחום התפתחותי אחד או יותר, תוכלו לקבל מענה במרכזי ההתפתחות של 'טיפולי'.

למה 'טיפולי'? כיוון שהצוות המקצועי שלנו מחויב לאבחון יסודי ומדויק ולטיפול מסור בילדים שמגיעים אלינו. הצוות שלנו כולל פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, מטפלים רגשיים ומדריכי הורים, ומלווה על ידי רופאים התפתחותיים. כל חברי הצוות מגויסים לתת מענה מיטבי לכל ילד ומשפחתו. אנחנו עובדים בצוות רב תחומי ובשיתוף עם ההורים. זאת בכדי להעריך את צרכי הילד וליצור בשבילו תוכנית טיפול מותאמות אישית. הגישה שלנו אקולוגית ורב תחומית, הכוללת ליווי צמוד להורים והדרכה לכל אורך הדרך. אנחנו רואים את הפוטנציאל הגלום בכל ילד וילדה ועוזרים להם לגשר על הפערים ההתפתחותיים ולהביא את היכולות והפוטנציאל שלהם לידי ביטוי בפעילויות היומיומיות בסביבתם הטבעית (בית, גן, בית ספר, חוגים, גן שעשועים ועוד). הטיפול שאנחנו מציעים אינו מוגבל למקום ולזמן. אנחנו כאן בשבילכם תמיד גם בקליניקה, גם בבית וגם בטיפול מרחוק, צרו אתנו קשר עוד היום.

שיתוף:
מאמרים אחרונים
כתבות שאולי יעניינו אתכם
השאירו פרטים ונחזור אליכם!
דילוג לתוכן